Mide Balonu Fiyatları

mide balonu fiyatları

Fazla kilolu bireyler için diyet yaparak zayıflamak zorlayıcı bir süreç olabilir. Genişlemiş mide hacmi nedeniyle kişiler açlık tokluk dengesini korumada zorlanabilir. Porsiyon kontrolü sağlanması ile zayıflama gerçekleşirken fazla kilolu bireyler için porsiyon kontrolü yapabilmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Obeziteyi önlemek için geliştirilmiş, cerrahi girişimlere gerek kalmadan yapılan mide balonu uygulaması ile mide hacminin geçici olarak küçülmesi sağlanabilir. Böylece kişiler daha küçük porsiyonlarla doyabilir ve zayıflayabilir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, her geçen gün popülerliği artan, bariyatrik cerrahi yöntemlerine alternatif olarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Farklı çeşitleri bulunan mide balonu cerrahi girişimlere gerek kalmadan kolay bir şekilde uygulanabilir. Operasyonun geri döndürülebilir olması ve komplikasyon riskinin düşük olması özellikle ameliyat korkusu olan insanlar için dikkat çekicidir. Benzer bir şekilde anestezi alamadığından dolayı ameliyat olamayan obezite hastaları için de mide balonu önerilebilecek bir yöntemdir.

Mide balonu uygulamasında balon, endoskopi cihazı ile mideye yerleştirilir. Balonun doğru yerde olduğunun teyit edilmesi ardından mide sıvısı ile uyumlu özel bir sıvı veya su ile balon şişirilir. Yapılan bu işlem ile mide hacmi önemli bir oranda küçülür. Böylece hastanın daha küçük porsiyonlar ile doygunluk hissine ulaşması sağlanır ve hasta belirli bir süre ardından önemli ölçüde kilo vermeye başlar.

Mide balonunun farklı çeşitleri bulunur. Altı aylık ve bir yıllık mide balonları en sık tercih edilen mide balonu türleridir. Günümüzde yutulabilir mide balonu uygulamaları da tercih edilen mide balonu yöntemleri arasında yer alır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulaması ameliyatsız bir kilo kaybı yöntemi olarak kabul edilir. 18 yaşından itibaren genel sağlık durumu elverişli olan kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. Anestezi alımına ihtiyaç duyulmayan işlem genellikle sedasyon altında yapılır. Endoskopik işlemler ile mide balonu mideye yerleştirilir. Tüp vasıtasıyla mideye ulaştırılan balon uygun pozisyona getirilmesi halinde mide sıvısı ile uyumlu bir sıvı ile şişirilir. Balonun şişirilmesi ile mide hacminin azalması sağlanır. Şişirme işleminin tamamlanması ile operasyon sonlanır.

Mide balonu uygulamasından sonra hastanede yatış gerekmez. Ancak olası bir şikâyeti önleyebilmek adına hastalar birkaç saat hastanede gözetim altında tutulur. Taburcu edilmeleri ardından hastalar doktorlarının önerilerince birkaç gün sıvı diyet ile beslenir. Ardından zaman içerisinde normal beslenme alışkanlıklarına geri dönebilirler. Bu noktada unutulmaması gereken sağlıklı beslenme alışkanlıklarının benimsenmeye çalışılmasıdır. Aksi takdirde operasyon başarısı olumsuz yönde etkilenebilir.

Mide balonları geçici bir tedavi olarak kullanılır. Tercih edilen mide balonuna göre altı ay veya bir yıl sonrasında balonun mideden çıkarılması gerekir. Bu nedenle ikinci bir endoskopi işlemi gerçekleştirilir. Endoskop cihaz ile yemek borusundan mideye ulaşılır ve balon vücuttan çıkarılır.

 

Mide Balonu Fiyatları Ne Kadardır?

Mide balonu fiyatları, tercih edilen balon türüne göre değişkenlik gösterir. 6 aylık ve bir yıllık mide balonu fiyatları değişirken, balonların üretici firmaları arasında da fiyat farklılıkları görülebilir. Balon materyalinin fiyatları etkilemesinin yanı sıra, uygulama yapacak olan doktor ve uygulamanın yapılacağı hastane de mide balonu fiyatlarını etkiler. Günümüzde popülerleşmeye başlamış olan yutulabilir mide balonu uygulamaları ise standart yöntemlerden daha yüksek fiyatlandırmalara sahiptir.

Mide balonu fiyat bilgisine ulaşmak isteyen kişiler öncelikle hangi balon türünü tercih edeceklerini belirlemelidir. Balon yöntemine karar verilmesi ardından uygulama yapacak olan doktorun asistanları ile iletişime geçilerek güncel fiyat bilgisine erişim sağlanabilir. Mide balonları genellikle yurtdışından ithal edildiğinden kur değişimlerinin de uygulama fiyatlarını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Mide balonu fiyatları hakkında detaylı bilgi için Whatsapp iletişim hattımıza ulaşabilirsiniz.

whatsapp

HEMEN BİLGİ ALIN