Guatr ve tiroid kanseri benzer süreçler sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Guatr, tiroid bezinde büyüme anlamına gelen bir hastalıktır. Hastalık, nodüllü ve nodülsüz olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Nodülsüz olan guatrda tiroid bezi düz bir şekilde büyür. Nodüllü olanda ise bezin içerisinde yer alan nodüllerde büyüme gerçekleşir. Çoklu nodül büyümesi söz konusu olduğunda kanser riski azdır fakat tekli nodül büyümesinde kanser riski araştırılmalıdır.

Nodüllerin incelenmesi için iğne biyopsisi yapılır. Ultrason, kan tahlili gibi farklı değerlendirmeler neticesinde de hasta için en uygun tedaviye karar verilir. Aşırı radyasyona maruz kalmanızı gerektirecek durumlar tiroid kanserine neden olur. Hastalık genellikle belirti vermeden ilerleyebildiği için bazı hastalarda teşhisi çok geç konulabilir. Çoğu hasta guatr şikayetleri ile hekime başvurur. Halsizlik, yutkunma güçlüğü, sinirlilik hali, depresyon guatr belirtisi olabilir. Guatrın bilinen en önemli sebebi iyot eksikliğidir.

Guatr ve Tiroid Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Nodüler guatr hastalarında cerrahi müdahale ile tiroid bezinin çıkarılması gerekebilir. Bunun yanı sıra radyoaktif iyot ve ilaç tedavisi de uygulanır. Hastanın tiroid bezi çıkarılacağı için tiroid hormonu dışarıdan takviye edilmelidir. Hormon takviyesi yapan ilaçlar, ameliyat sonrasında hasta tarafından ömür boyu kullanılmalıdır. Tiroid kanseri ameliyatı sırasında hastalığın yayılım alanına göre lenf düğümlerinin ve bezlerinin de çıkarılması gerekebilir. Ameliyat sırasında en önemli risk, ses tellerine zarar verilmesidir. Ses telleri zarar gördüğü takdirde hastada ameliyat sonrası konuşma güçlükleri görülür. İleri görüntüleme teknolojisine sahip teknikler sayesinde bu risk ciddi anlamda azalmaktadır. Her iki ameliyatta da radyoaktif iyot tedavisi kullanılması nedeniyle hastanede yatış süresi uzayabilir. Yapılan ölçümler sırasında radyoaktivite miktarı belirlenir ve hastanın taburcu olmasını engellemeyecek bir seviyede olduğunda hasta taburcu edilir.

Guatr ve tiroid kanseri hakkında detaylı bilgi için Whatsapp iletişim hattımıza ulaşabilirsiniz.

whatsapp

Guatr ve Tiroid Kanseri Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli detay hekim kontrollerini aksatmamaktır. Dikkat etmeniz gereken her konuda hekiminiz sizi bilgilendirir. Genel Cerrah Op. Dr. Özhan Çetindağ ile iletişime geçerek guatr ve tiroid kanseri ameliyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.