Kilo vermek, metabolizma hızı yavaş olanlar ve yemek konusunda kendine hâkim olamayanlar için bir hayli zordur. Mide balonu, mide küçültme operasyonu gibi farklı yöntemler, obezite seviyesinde kilo problemi yaşayan ve vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilere uygulanır yani aşırı kilolu olmayan kişiler bu yöntemlerden yararlanamaz. Mide botoku, vücut kitle endeksi 25’in üzerinde, 40’ın altında olan ve 10-20 kiloluk fazlalığı olan kişilere uygulanabilmesi yönüyle avantajlıdır.

Mide Botoku Nedir?

Herkesin bildiği gibi botok, genellikle yüz gerdirme ve kırışıklık giderme amacıyla kullanılan bir maddedir. Maddenin mideye olan etkisi ise kasılmaların azaltılması şeklindedir. Normalde 5-6 saat içerisinde mideden bağırsaklara ulaşan besinler, botok sonrası 12 saate varan bir süre boyunca midede kalmaya devam eder. Bu sayede hasta daha geç acıkır. Aynı zamanda iştah artışı sağlayan hormonun da botok ile baskılanması sonucu yeme istediği de azalır. Mide botoku sonrası kan şekeri dengeli bir seyir izler.

Operasyon sırasında hasta anestezi altında olduğu için herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Hasta, günlük hayatına hızlı bir şekilde dönebilir. Sadece birkaç saatlik müşade yeterlidir. Mide botoku yaklaşık 6 ay boyunca etkisini sürdürür.

Mide Botoku Nasıl Yapılır?

Mide botoku, toksinin endoskopi yardımıyla mide duvarına enjekte edilmesidir. 15 dakikalık bir işlem olup hastanede yatışı gerektirmez. 30 dakika içinde hastalar normal hayatlarına dönebilmektedir.

Mide botoku öncesi hekim tarafından gerekli duyulmadıkça herhangi bir kan ve görüntüleme tetkikine ihtiyaç yoktur. İşlem yapılmadan önce profesyonel tartı ile ölçüm yapılmakta ve hastaların yağ oranları, sıvı oranları ve metabolizma hızları belirlenmektedir.

Mide botoku yapılacağı gün hastalar 6-8 saatlik bir açlığa sahip olmalıdırlar. Endoskopi ile mide değerlendirildikten sonra mide botokuna engel bir durum yok ise mide duvarının uygun yerlerine botok yapılmaktadır.

İşlem süresi 15 dakika olup hastalar bu esnada uyutulur ve herhangi bir acı hissetmezler. Mide botok işlemi sonrası yaklaşık 1 saat hastalar gözlendikten sonra taburcu edilmektedirler ve herhangi bir hastaneye yatış gerekmemektedir.

İşlem Kimlere Uygulanabilir?

Fazla kilosu olan herkese uygulanabilir. Mide botoku işlemi cerrahi bir müdahale değildir. Mide botoku obezite cerrahisine alternatif değildir bu nedenle obezite cerrahisi adayı olan morbid obez hastalarda kullanımı faydalı olmayacaktır. Bu nedenledir ki ameliyat olacak kadar kilolu olmayan hastalarda rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir.

Mide Botokunun Yan Etkileri Nelerdir?

Botokun tıpta kullanım alanı çok fazladır. Mide botoku endoskopi ile yapılan bir işlem olup şimdiye kadar ender vakalar dışında önemli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Botoka karşı allerjisi olan ve kas-sinir hastalığı olan kişilere uygulanmamalıdır.

Mide Botoku Sonrası Kesin Kilo Verir Miyim?

Mide botoku işlemi diyet ile kombine edildiğinde 5-20 kilo arasında kilo vermek mümkündür. Bazı hastalarda bu kilolardan daha fazla kayıp gözlenirken bazı hastalarda daha az kilo kaybı gözlenebilir.

Mide Botokundan Sonra Beslenme

Hem cerrahi müdahalelerde hem de mide botoku uygulamasında belirli bir diyete uyulmadığı takdirde kilo vermek mümkün değildir. Bu nedenle diyetisyen eşliğinde ya da doktorunuzun tavsiyelerine uyarak protein ağırlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Operasyondan sonra 2-3 gün içinde iştahı azalmaya başlayan kişiler, düzenli beslendikleri takdirde 6 ay içerisinde 20 kiloya kadar verebilir.

Mide Botoku Fiyatı Nedir?

Mide botoku fiyatı genelde makul düzeydedir. Mide botokunun fiyatlandırılmasında işlem yapan hekim tecrübesi, kullanılan botok ampul sayısı ve endoskopi ücretlendirilmesi etkilidir. Mide botoku fiyatı için Op. Dr. Özhan Çetindağ kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Mide Botoku hakkında detaylı bilgi için Whatsapp iletişim hattımıza ulaşabilirsiniz.

whatsapp

Mide Botoku Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mide Botoku Etkisi Ne Kadar Sürer?

Mide botoku etki süresi 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda botok vücuttan tamamen temizlenir.

Gebelikte ve Emzirme de Mide Botoku Yaptırabilir Miyim?

Mide botokunun gebeler ve emziren annelerlerde etkisi ile ilgili yeterli veri ve çalışma yoktur. Op. Dr. Özhan Çetindağ tarafından gebeler ve emziren annelere mide botoku önerilmemektedir. Yakın zamanda gebelik planlayanlarada mide botoku tarafımızca önerilmemektedir.

Mide Botoku İşe Yarıyor Mu? Mide Botoku Gerçekten Etkili Mi?

Mide botokunun başarılı olabilmesi için belli kriterler vardır. Öncelikle hastaların mide botoku için gerçekten uygun olup olmadığı hekim tarafından belirlenmelidir. Mide botoku yaptıranlar diyete tam bir uyum göstermelidirler. Diyete tam uyum gösterildiğinde kendi serimizde hastaların %75 inde başarı sağlamaktayız. Bir diğer kriter ise mide botokunun mide duvarında uygulanacağı noktaların belirlenmesidir.

Mide Botoku 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Mide botoku hastaları 1 ayda 5 – 10 kg arasında kilo vermeleri mümkündür. Fakat mide botoku sonrası diyet ve kilo verme hedefi altı aylık olarak planlanmalıdır.

Mide Botoku Nasıl Etki Etmektedir?

Mide botoku midenin çıkış bölgesi ve fundus dediğimiz mideni yukarsındaki bölgeye yapılmaktadır. Normalde midemiz 2 – 4 saatte boşalırken mide botoku uygulması sonrası bu süre 6 – 12 saate kadar çıkmaktadır. Midenin fundusundan salınan açlık hormonları bu bölgeye botok uygulaması sonrası azalmakta ve tokluk hissi oluşabilmektedir. Hem mide boşalmasının gecikmesi hemde tokluk hissi oluşması diyet ile birleştiğinde kilo verme olayı gerçekleşmektedir.

Mide Botoku Zararları Nelerdir?

Mide botokunun herhangi bir zararı olmayıp bazı hastalarda nadiren bulantı kusma gibi geçici yan etkileri olabilir.

Mide Botoku Yaptırdığım Gün Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide botoku yaptırdığınız gün kesinlikle tam açlık halinde olmanız gerekmektedir. 15 dakikalık bir anestezi almanızdan dolayı 24 saat içinde araba kullanmak gibi dikkat gerektirecek işler yapmamalısınız. Mide botoku işlemi sonrası 2 saat herhangi bir şey yiyip içmemeniz lazım.

Mide Botoku Kimlere Yapılmaz?

Gastrit ve ülser gibi hastalıklara sahip olanlar, ilk önce bu hastalıklarını tedavi ettirmeli ve ardından mide botoku yaptırmalıdır. Botokun içeriğinde bulunan botulinum toksini maddesine alerjisi olanlarda bu işlem uygulanmaz. Mide botoku yaş sınırı ise 18’dir. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişiler için mide balonu, kelepçesi gibi yöntemler tercih edilir. Genel Cerrah Op. Dr. Özhan Çetindağ tarafından yapılacak mide botoku operasyonu ile siz de ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.