En yaygın kanser türlerinden biri olan mide kanserinde hücreler kontrolsüz bir şekilde büyür. Kanserli hücreler erken bir süreçte teşhis edilmediği takdirde hastalık tüm organlara ulaşabilir. Genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, alkol ve sigara kullanımı mide kanserinin en bilinen nedenlerindendir.

Bunun yanı sıra zamanında tedavi edilmeyen helicobacter pylori bakterisi de kansere sebep olabilir. Erken teşhis için mide ağrısı, şişkinlik, iştah kaybı ve kilo kaybı gibi belirtiler hafife alınmamalı; vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

 

Endoskopik Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tedavisi hastalığın gelişim evresine göre farklı yöntemlerle yapılır. Erken safhalarda endoskopik tedavi yöntemleri uygulanabilir. İleri safhalarda ise genellikle cerrahi müdahale ile midenin bir kısmının ya da tamamının alınması söz konusudur. Midesi tamamen alınan hastalarda bağırsaktan yeni bir mide yapılır.

Tedavide yaygın kullanılan yöntemlerden biri endoskopik mukozal diseksiyon yöntemidir. Bu yöntemde cerrahi bir işlem yapılmaz. Aynı zamanda sadece hastalıklı dokunun çıkarılmasına yönelik bir işlem olduğu için daha avantajlıdır. Endoskopik mukozal diseksiyon yönteminde hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşük seviyededir.

İşlemin süresi 15 ila 90 dakika arasında değişiklik gösterir. Alınan parça çok büyük çapta değilse hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Büyük lezyonlarda ise 1-2 gün boyunca hasta müşahede altında tutulur.

 

Mide Kanseri Ameliyatı

Mide kanseri ameliyatı sırasında sadece kanserli dokular değil etrafında yer alan lenf bezleri ve yağ dokuları da çıkarılır. Tam olarak bir temizleme sağlanması hastalığın tekrarlamaması açısından önemlidir. Gastrektomi denilen bu yöntem kendi içinde ikiye ayrılır.

Mide tamamen alınırsa total gastrektomi; dörtte üçü alınırsa subtotal gastrektomi adı ile anılır. Ameliyat laporoskopi ile yapıldığı için oldukça küçük kesiler atılır. Laporoskop ile mide ve çevresi detaylı bir şekilde görüntülendiği için hekim gerekli müdahaleyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir.

Mide ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve sağlıklı yiyecekler tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda mide küçüldüğü için öğün sayısı artırılmalıdır. Teşhis ve tedavi için Genel Cerrah Op. Dr. Özhan Çetindağ ile iletişim kurabilirsiniz.