Üst GİS Endoskopi

Endoskopi işlemi sırasında endoskopi yapan doktor yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağın içini değerlendirmek amacıyla, sert olmayan ilerletmesi kolay olan ve ucundaki kamera sayesinde bir görüntüleme ünitesine bağlanan endoskop denilen bir alet kullanır. Endoskopi işlemi sayesinde mide ülseri, mide fıtığı, reflü hastalığı, özefajit, çölyak hastalığı, mide kanseri ve yemek borusu kanseri tanısı konulabilir.

Endoskopi Nedir?

Endoskopi sindirim sistemimizin üst kısmını inceleyen bir prosedürdür. Prosedür aynı zamanda özofagogastroduodenoskopi (EGD) olarak da adlandırılır.

Endoskop dediğimiz yemek borusundan daha ince ve sert olmayan ucunda bir kamera bulun bir alet olup yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağın iç duvarını detaylı incelememize olanak sağlar.

Endoskopi Niçin Yapılır?

 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı, kusma,
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı,
 • Hazımsızlık,
 • Yutma sorunları,
 • Üst sindirim sisteminde kanama,

Ailede mide kanseri tanısı almış 1. Ve 2. Derece akraba olması durumunda da endoskopi yapılması gerekmektedir.

40 yaşının üstünde dispeptik yakınmaları olan kimselere endoskopi yapılması şarttır.

Endoskopi hakkında detaylı bilgi için Whatsapp iletişim hattımıza ulaşabilirsiniz.

whatsapp

Endoskopi İle Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

 • Reflü hastalığı,
 • Özefajit,
 • Duodenit,
 • Bulbit,
 • Yemek borusu kanseri,
 • Mide kanseri,
 • Mide ve duodenum ülserleri,
 • Gastrointestinal stromal tümörler,

Endoskopide Parça Alınması Ne Anlama Gelir?

Endoskopi ile midenizin içi değerlendirildiğinde şüpheli görünen yerden biyopsi yapılır. Bu alınan parça patolojiye yollanır. Patoloji sonucunda bu alınan parçada gastrit, helikobakter bakterisi veya kanser olup olmadığı değerlendirilir. Alınan parçanın büyüklüğü 1 cm’den daha küçük boyuttadır. Mide biyopsisi alınması korkulacak ya da endişe duyulacak bir durum değildir.

Endoskopi Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Endoskopi tanısal amaçlı kullanılabileceği gibi tedavi edici olarak da kullanılabilir. Mide veya yemek borusunda kanama olduğu durumlarda endoskopi ile durdurulabilir. Yemek borusunda daralma olması durumunda endoskopik stent ile bu daralma olan yerler genişletilebilir. Mide de bulunan polipler endoskopi yardımıyla çıkarılabilir.

Endoskopi Öncesi Kaç Saat Boyunca Aç Kalacağım? Endoskopi Öncesi Nelere Uymalıyım?

Endoskopinin tam başarılı bir görüntüleme ortaya koyması için midenizde gıda artıkları bulunmamalıdır. Bu nedenle endoskopiden 6-8 saat once aç kalmalısınız.

Endoskopi öncesi kan sulandırıcı, tansiyon ve diyabet ilaçlarınızı doktorunuza iletmelisiniz. Bu ilaçların bir kısmı kesilebilir bir kısmında ise geçici olarak değişiklik yapılabilir.

Endoskopi işlemi ayaktan bir tedavi şeklidir. Endoskopi esnasında hafif bir sedasyon şeklinde anestezi alacaksınız ve işlemi hatırlamayacaksınız. Endoskopi işleminde herhangi bir acı hissetme ihtimaliniz yok.

Endoskopi işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. Dişlerinizi korumak için bir ağız koruyucusu yerleştirilecek. Endoskop ağzınızdan yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağınıza ilerletilecek. Endoskopun daha iyi görüntülenmesi için midenizin içi hava ile şişirilecektir. Bu verilen hava işlem sonrası geçici karın şişliği ve geğirmeye neden olabilir. Endoskopi ile mide duvarınız incelenirken video görüntüsü alınacak ve seri fotoğraflar çekilecek. Endoskopi esnasında gerekmesi durumunda mide biyopsisi yapılacaktır.

Endoskopi sonrası 2-4 saat sonra suyla beslenmeye başlayabileceksiniz. Endoskopi işlemine gelirken yanınızda muhakkak bir yakınınız size refakat etmeli. Endoskopi sonrası anestezi almış olmanızdan dolayı ilk 24 saat araç kullanmanızı önermiyoruz.

Endoskopi Sonrası Ne Yapmalıyım?

Endoskopi sonrasında boğazınız tahriş olabilir bunun için pastiller kullanabilirsiniz. İşlemden sonra içeri verilen havadan dolayı şişkinlik ve anesteziden dolayı hafif bir bulantı yaşayabilirsiniz ama bunlar geçicidir. Doktorunuzun onayı ile ertesi gün işe başlayabilir ve araba kullanabilirsiniz.

Endoskopi yaptırmanın bir riski ya da komplikasyonu var mıdır?

Endoskopi düşük riskli bir prosedürdür. Endoskopi esnasında nadiren komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar arasında anesteziye bağlı alerjik reaksiyonlar, kanama ve enfeksiyon ve sindirim sistemi organlarında delinme yer almaktadır.

Endoskopi İşlemi Sonrası Sonuçları Ne Zaman Alırım?

Endoskopik biyopsi yapılmadıysa sonucu doktorunuz siz kendinize geldiğinizde hemen sizle paylaşacaktır. Mide biyopsisi yapıldıysa biyopsi sonuçları 2 gün ile 2 hafta arasında doktorunuz tarafından sizinle paylaşılacaktır.

Endoskopi İşlemi Sonrası Doktoruma Ulaşmam Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Kanlı kusma veya dışkılama (siyah, katran şeklinde),
 • Ateş ve titreme,
 • İnatçı bulantı, kusma,
 • Yutma zorluğu,
 • Kronik öksürük, göğüs ağrısı,
 • Şiddetli karın ağrısı.

Endoskopi Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Endoskopi fiyatları eş zamanlı kolonoskopi yapılması veya işlemde biyopsi yapılmasına göre değişmektedir. Endoskopi fiyatları konusunda Dr. Özhan Çetindağ kliniği ile iletişime geçebilirsiniz