Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınır Mı?

tüp mide ameliyatı sonrası tekrar kilo alınır mı

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar yeniden kilo almaya yönelik endişe duyabilir. Tüp mide cerrahisi kilo verme adına etkili bir yöntemdir. Ameliyattan sonra gelen ilk bir yıl içerisinde hastalar ciddi ölçüde kilo kaybeder. Kaybedilen kilo miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği gibi ameliyat sonrasında uygulanan beslenme ve egzersiz planları da kaybedilen kiloyu etkiler. Tüp mide operasyonu sonrasında sağlıklı bir beslenme planı uygulanması gerekir. Eski sağlıksız alışkanlıklara devam edilmesi halinde mide yeniden eski haline dönmeye başlayabilir. Bu durumun beraberinde hastalar yeniden kilo alabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Tekrar Genişler Mi?

Tüp mide ameliyatı sonrası sağlıksız beslenme alışkanlıklarını sürdüren kişilerde mide hacimlerinde artış görülebilir. Ameliyattan sonraki 2 yıl içerisinde kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemesi, sağlıksız beslenmesi ve porsiyon kontrolü yapmaması halinde kişilerin yeniden mideleri genişleyebilir ve kişiler kilo almaya başlayabilir. Bu tür olumsuz bir durumun önüne geçilebilmesi adına ameliyat sonrasındaki süreçte diyetisyen desteği alınması önerilir. Gerekli durumlarda sağlıksız beslenme alışkanlıklarını bırakmak adına psikolojik destek alınması da önerilebilir.

Tüp Mide Cerrahisi Sonrası Diyetisyen Desteği Alınmalı Mıdır?

Ameliyat başarısı ve ameliyat sonrasındaki beslenme süreci arasında önemli bir ilişki bulunur. Ameliyatla beraber mide hacmi küçülür ve hastaların daha az porsiyonla doyması sağlanır. Özellikle iştah kontrolü sağlayamayan kişiler için tüp mide ameliyatı daha kolay bir şekilde diyet yapabilmelerini sağlar. Ancak tüketilen besin miktarının azalmasına rağmen ne tür besinler tercih edilmesi gerektiği ve zaman içerisinde verilen kiloların sürdürülebilir olması adına bir diyetisyen desteği alınması son derece önemlidir. Ameliyat sonrasındaki ilk bir yıl içerisinde kilo verme zamanla yavaşlama suretiyle devam eder. Bu süre içerisinde kişilerin sağlıklı yaşama geçiş yapması ve sağlıklı beslenme kurallarına uygun yaşaması verilen kilo miktarını etkiler. Vücudun yeni mide hacmine alışması ardından kişilerin eski olumsuz beslenme davranışlarına geri dönmesi yeniden kilo almalarına neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve sürdürülebilir kılmak için bir diyetisyen ile uzun süreli çalışılması önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası midenin yeni şekline alışılabilmesi ve hedeflenen kilonun verilebilmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle ameliyat sonrasındaki ilk bir yıl içerisinde ekstra özenli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Öncelikle ameliyattan sonra gelen ilk hafta veya 10 gün boyunca hastaların sadece sıvı gıdalar tüketmesi gerekir. Bu noktada özel protein içeceklerinden, et ve meyve sularından faydalanılabilir. Sıvı gıdalar ardından yumuşak gıdalara geçiş yapılır. Meyve ve sebze püreleri bu süreçte tüketilebilecek besinler arasındadır. Yumuşak gıdaların tolere edilmesinde bir sorun olmaması halinde doktor ve diyetisyen kontrolünde katı gıdalara geçiş yapılabilir. Tüm bu süreç boyunca iyileşme sürecini desteklemek ve vücudun ihtiyaç duyduğu proteini elde edebilmek üzere protein odaklı bir beslenme gerçekleştirilmelidir. Diyetisyen, hastanın ihtiyaç duyduğu protein değerlerini içeren bir diyet listesi hazırlayacaktır. Ameliyat sonrasındaki beslenme sürecinde genel olarak porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekir. İdeal beslenme planıyla hedeflenen kilo kaybı sağlanabilir.

Bariyatrik cerrahi sonrasında beslenme sırasında içecek tüketimine de özen gösterilmesi önerilir. İçecekler mide hacminin belirli bir alanını kaplayacağından içecek tüketimi öğünlerden yarım saat önce veya sonra yapılmalıdır. Bu şekilde sıvı tüketimi besin sindirimini de destekleyebilir. Tercih edilen içeceklerin; asitli olmadığına ve şeker içermediğine özen gösterilmelidir.

Ameliyat sonrasında gelen bir yıl içerisinde kazanılmış olan beslenme davranışları sürdürülmelidir. Bu dönemde şekerli ve işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılabilir. Böylece hem kilo kontrollü sürdürülebilir hem de kan şekeri seviyeleri korunabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Sarkma Olur Mu?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında vücutta sarkmaların olması, kişinin ameliyat öncesi kilosu, yaş, genetik faktörler ve cilt elastikiyeti gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Ancak tüp mide ameliyatı, mideyi küçültmek amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir ve diğer obezite cerrahisi prosedürleri gibi cilt sarkmalarını önlemek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, tüp mide ameliyatı sonrasında bazı hastalarda cilt sarkmaları meydana gelebilir.

Cilt Sarkmalarını Önlemek Adına Neler Yapılabilir?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hızlı kilo kaybı cilt sarkmalarını artırabilir. Düzenli ve yavaş bir şekilde kilo vermek, cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olabilir. Mevcut sağlık durumu ve doktorların önerileri kapsamında günlük hayata egzersiz eklenmesi hem istenilen şekilde kilo vermek hem de ciltte gelişecek sarkmaları önlemek adına etkili olabilir. Egzersiz ile kas tonusu artırılabilir ve cilt sarkmaları azaltılabilir. Kardiyo egzersizleri, direnç antrenmanları ve esneme hareketleri dahil olmak üzere çeşitli egzersizleri içeren bir program oluşturulabilir.

Ameliyat sonrasında ve genel süreçte su tüketimi ihmal edilmemelidir. Su içmek, cilt sağlığını destekleyerek, cilt elastikiyetinin korunmasını sağlayabilir.

HEMEN BİLGİ ALIN