İzmir Mide Botoksu

izmir mide botoksu

Ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biri olan mide botoksu her geçen yıl popülerliği artan alternatif bir yöntemdir. Endoskopi yoluyla gerçekleştirilecek olan işlem ile kişilerin daha uzun süre tokluk hissetmesi desteklenir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının benimsenmesiyle birlikte başarılı bir yöntem olan İzmir mide botoksu uygulaması, zayıflamak isteyen ancak diyet yapmakta zorlanan kişilere önerilen bir uygulamadır. Mide balonu veya bariyatrik cerrahi yöntemlerine uygun olmayan veya bu yöntemlere başvurmaktan çekinen kişiler için alternatif bir yoldur.

İzmir’deki deneyimli doktorlar ve klinikler, bu işlemi yüksek başarı oranlarıyla gerçekleştirmektedir. İşlem öncesi ve sonrası dönemde hastaların yaşam kalitesinde gözle görülür bir artış ve kilo kaybı raporlanmıştır. İzmir mide botoksu uygulamalarını düşünen bireyler için öncelikle konusunda uzman bir doktordan bilgi almak ve işlemin tüm aşamalarını detaylıca öğrenmek önemlidir.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, standart bir botoks uygulamasında kullanılan botoks maddesinin yani botulinum toksininin endoskopi yoluyla mide kaslarına enjekte edilmesi işlemine dayanır. Botoks maddesiyle mide kaslarının geçici olarak felç edilmesi sağlanır ve mide hareketlerinin yavaşlaması hedeflenir. Böylece besin tüketimi ardından mide daha yavaş sindirerek kişilerin tokluk süresinin uzaması sağlanır. İşlemin uygulanması ardından botoks maddesi 10 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Etkisinin açığa çıkması ile kişiler açlık problemi ve yemek krizlerinin önüne geçmeye başlayabilir.

Mide botoks uygulaması sedasyon altında endoskopi yöntemiyle gerçekleştirilir. 15- 20 dakika süren bir işlem sırasında botoks mide kaslarına uygulanır. İşlemin sedasyon altında gerçekleşmesi sayesinde hastalar işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmezler. Uygulama ardından hastalar 1 ila 2 saat aralığında hastanede dinlendirilir. Ardından evlerine dinlenmeleri üzerine taburcu edilirler.

Mide botoks işlemi midede kalıcı bir hasar oluşturmaması nedeniyle de tercih edilir. Botoks maddesi 6 ila 8 ay arasında etki gösterir. Zaman içerisinde bu etki azalarak geçmeye başlar. Uygulamanın kalıcı hasar bırakmaması, mide botoksunun tekrarlanabilir olmasını sağlar. İlk işlem ardından sürecin tamamlanması halinde dileyen kişiler belirli bir süre sonrasında yeniden mide botoksu olabilirler.

Mide Botoxu ile Nasıl Kilo Verilir?

Mide botoxu, diyet ve egzersiz ile desteklenmesi gereken bir yöntemdir. Sağlıklı bir beslenme planı uygulamasıyla beraber kişiler hedeflenen kilo kaybına ulaşabilir. Genellikle bir diyetisyen desteğiyle takibi gerçekleştirilen süreçte kişiler bir ay içerisinde 20 kiloya yakın kilo kaybedebilir. Mide botoxu, midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissi oluşmasını sağlar. Böylece kişiler daha kolay bir şekilde diyete uyum sağlayabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilirler. Hastanın sağlık koşullarının el vermesi halinde bu sürecin egzersiz planları ile desteklenmesi hedeflenen kilo kaybına daha kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayabilir.

Mide botoks uygulaması sırasında mide içinde herhangi bir cihaz yerleştirilmez. Buna ek olarak mide de kalıcı bir değişiklik yaratılmaz. Mide botoks uygulaması bu nedenle tek başına etkili bir uygulama olarak düşünülmemelidir. Botoks olmak isteyen kişiler sağlıklı beslenme alışkanlığı benimsemeleri gerektiğini de bilmelidir.

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir?

Mide botoksu yaptırmak isteyen kişiler öncelikle doktor tarafından muayene edilir. Gerçekleştirilecek olan muayenede hastanın işlem için uygunluğu değerlendirilir. Mide botoksu genellikle iştah kontrolü sağlamada zorluk yaşayan, bariyatrik cerrahi yöntemlerinden çekinen veya ameliyattan korkan kişiler için önerilen bir yöntemdir. İşlem için genel kriterler ise hastanın vücut kitle indeksinin 27- 35 kg/m2 olması, uzun dönem diyet ve egzersiz programı uygulanması halinde kilo verememesi şeklindedir. Hastanın yüksek kilolu olması ancak vücut kitle indeksinin diğer yöntemlere göre düşük kaldığı durumlarda da mide botoks uygulaması ön plana çıkabilir.

Mide botoks işlemi genel sağlık durumu elverişli olan 18- 65 yaş arası kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. Her yetişkin kadın ve erkeğe uygulanabilen bu yöntem ergenlik döneminde kilo nedeniyle sağlık problemleri gelişen 16 yaş ve üzerindeki ergenlik çağındaki kişilere de uygulanabilir.

Mide Botox Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide botox uygulaması sonrasında kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Genellikle doktorlar uygulama ardından gelen 2 gün içerisinde sıvı diyet uygulanmasını önerir. Bazı doktorlar sıvı diyet uygulama süresini daha uzun süre önerebilir. Bu süre içerisinde kişiler katı gıda tüketiminden kaçınmalıdır. Sıvı diyetin tamamlanması ardından yumuşak diyet ve ardından normal katı diyete geçiş yapılabilir. Normal beslenme şekline geçilmesiyle tüketilen besinlere ve porsiyonlara özen gösterilmelidir. Mide hacmini zorlamamak adına katılar ve sıvılar aynı anda tüketilmemelidir. Öğünler arasına sıvı tüketimi yayılmalı öğünden 30 dakika öncesinde veya sonrasında sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Mide botoks işlemi ardından hastalar genel itibariyle sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemelidir. Bu süreçte şeker tüketimi sınırlandırılmalı ve dengeli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Fast food gıda tüketiminden uzak durulmalı ve işlenmiş paketli gıdalar beslenmeden çıkarılmalıdır. Şekerli ve asitli içecekler tüketilmemelidir.

Mide botoksundan istenilen etkinin alınabilmesi için hastalar bir diyetisyene yönlendirilir. Diyetisyen ile yapılacak olan görüşmeler sayesinde hasta kendi için en ideal beslenme programını takip edebilir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenerek botoks sonrasındaki beslenme alışkanlıklarını sürdürülebilir hale getirebilir. Böylece hedeflenen kilonun verilmesine ek olarak verilen kilonun da korunması sağlanabilir.

Mide Botoksu İzmir Doktorları Tarafından Yapılıyor Mu?

Mide botoksu, Türkiye’nin birçok yerinde uygulanan popüler bir uygulamadır. Genel cerrahi veya obezite ve metabolik cerrahi uzmanı tarafından uygulanabilen bir işlemdir. Bariyatrik cerrahi yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak geliştirilen mide botoksu, hastaların diyet sürecinden elde edecekleri başarıyı desteklemek ve başarı oranını artırmak üzere uygulanır. Kilo kaybı sağlamak ve fazla kilo nedeniyle gelişebilecek olan hastalıkların önüne geçebilmek adına mide botoksu İzmir bünyesinde hizmet sunan bariyatrik cerrahi hekimleri tarafından da tercih edilen bir yöntemdir.

İzmir mide botoksu fiyatları hakkında detaylı bilgi için Whatsapp iletişim hattımıza ulaşabilirsiniz.

whatsapp

 

HEMEN BİLGİ ALIN